Má nezosobášená partnerka nárok na odškodnenie pri smrteľnom pracovnom úraze?
Je úraz počas pracovnej prestávky na pracovisku pracovným úrazom?
JUDr. Milan Ficek
Advokát, zakladateľ advokátskej kancelárie Ficek & Partners
JUDr. Milan Ficek je advokát s viac ako 15-ročnou praxou, špecializujúci sa na trestné právo, najmä na obhajobu v trestnom konaní, trestné oznámenia, výsluchy, väzbu, trestné činy proti majetku a hospodársku trestnú činnosť. V advokácii pôsobí od roku 2010 a je zapísaný v Slovenskej aj Českej advokátskej komore. Ako uznávaný právny odborník pravidelne vystupuje v televízii JOJ v rubrike Právna poradňa a poskytuje právne komentáre aj pre Markízu, TA3 a STVR. Jeho odborné články a vyjadrenia boli publikované v médiách Forbes, Hospodárske noviny a Trend. Pod jeho vedením patrí Ficek&Partners medzi rešpektované advokátske kancelárie na Slovensku.
Dobrý deň, potrebujem poradiť ohľadom situácie mojej mamy, ktorá bola v júli 2023 v práci účastníčkou pri kolegyninom pracovnom úraze. Vykonávajú manuálnu prácu. Kolegyňa zakladala vrece, ktoré moja mama šla zdvihnúť a vyprázdniť pomocou nejakého zdvižného stroja. Kolegyňa vrece založila, dala ruky preč a mama ho šla zdvíhať. V tom si kolegyňa všimla, že tam niečo nedala správne, a chcela to napraviť. Neupozornila na to, vrátila tam ruku a pricviklo jej to prst. Mama to videla a hneď to pustila. V podstate mala modrinu, bolel ju prst a keďže pracujú manuálne, šla s tým k doktorovi na PN, ktorá trvala 8 dní. Inak nič vážne. Mojej mame to bolo samozrejme ľúto. Ale čo mala spraviť? Neskôr tam viackrát prišli to vyšetrovať. Obe uviedli, čo sa stalo. Kolegyňa je s mamou aj dobrá kamarátka. Všetko robia spolu, aj keď mama má vyše 50 a kolegyňa asi 23 rokov. Kolegyňa vypovedala viackrát na polícii. Bolo nám to zvláštne, ale mala tam niekoho z rodiny, tak musela údajne vypovedať s ním. Minule tam bola znova a povedala mame, že zistila, že ošetrujúci lekár dal na moju mamu trestné oznámenie za neúmyselné ublíženie na zdraví, za čo jej hrozí peňažný postih a rok väzenia nepodmienečne. Boli sme z toho v šoku. Vraj je to kvôli tomu, že doba PN bola nad 7 dní. Na moju mamu si polícia žiadala kontakt, zatiaľ ju vypovedať neprizvali. Kolegyňa uviedla, že ona vypovedala, že to bola jej vina a nič po nej nechce. Majstri v práci povedali, že ešte nezažili, aby sa nejaký prípad takto riešil, ešte k tomu neúmyselne pricviknutý prst. Kolegyňa uviedla, že si nenárokuje žiadne poistenie. Neviem, či je to pravda. Mám obavy, čo sa tam deje. Príde mi to zvláštne. Ja, ešte k tomu žijem v Prahe a som jediné dieťa. Prišli sme náhle o otca a mama má kvôli tomu zlú situáciu. Tieto veci jej priťažujú aj psychicky. Potrebujem zabezpečiť, aby neutrpela ešte viac. Premýšľam, či mám pre istotu najať právnika, alebo aký je odporúčaný postup. Posielam svoj dotaz zatiaľ na neplatenú poradňu. Ďakujem veľmi pekne za pomoc. S. Vošková
Dobrý deň,
určite si nepotrebujete najať právnika. Nejde o nič vážne a takéto vyhrážky od ostatných, by si Vaša mamina nemala vôbec brať k srdcu. Ak od júla 2023 nebola ani ešte na polícii, tak by sme Vám odporučili, ničoho sa neobávať.
Vaša mamina:
- neporušila žiadnu svoju povinnosť, vyplývajúcu z jej zamestnania
- PN trvajúca 8 dní nie je ťažkou ujmou na zdraví
- nešlo o úmyselné ublíženie na zdraví a myslím si, že nie je splnená ani nedbanlivosť zo strany vašej matku
- sama zranená kolegyňa si nič nenárokuje.
Podľa § 158 Trestného zákona, "Kto inému z nedbanlivosti ublíži na zdraví tým, že poruší dôležitú povinnosť vyplývajúcu z jeho zamestnania, povolania, postavenia alebo funkcie alebo uloženú mu podľa zákona, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok."
"Podľa § 157 ods. 1 Trestného zákona, "Kto inému z nedbanlivosti spôsobí ťažkú ujmu na zdraví, potrestá sa odňatím slobody na šesť mesiacov až dva roky."
Ak by predsalen ošetrujúci lekár podal to trestné oznámenie, tak ešte orgány činné v konaní musia vyhodnotiť, či naozaj existuje dôvod na začatie trestného stíhania. Až potom, ak by oni zhodnotili, že je na to dôvod, až potom by musela byť na Vašu maminu podaná obžaloba. A až v tomto štádiu by Vaša mamina mala vyhľadať odbornú pomoc právnika.
Keby jej prišiel papier, že jej vznášajú obvinenie, tak ma kontaktujte ale nemyslím si, že sa to stane. Je to nepravdepodobné.
Dobrý deň, obraciam sa na Vás s prosbou o právne usmernenie v súvislosti so smrteľným pracovným úrazom môjho blízkeho, ktorý bol partnerom mojej mamy. K nehode došlo pri manipulácii s kovovou konštrukciou s hmotnosťou približne 1 tona, ktorá bola zdvíhaná. Počas zdvíhania sa mechanizmus opakovane zasekával. Následne došlo k náhlemu uvoľneniu a pádu konštrukcie, pričom utrpel smrteľné zranenia. Zamestnávateľ tvrdí, že išlo o jeho pochybenie, pretože pracoval sám a nepoužil vhodný spôsob zabezpečenia. Máme však vážne pochybnosti, či bol pracovný postup správne nastavený a dodržaný. Zosnulý a moja mama neboli manželia, ale viedli spoločnú domácnosť. Chcela by som sa preto opýtať, aké nároky má moja mama ako partnerka zosnulého, ak neboli zosobášení. Má zmysel riešiť zodpovednosť zamestnávateľa za pracovný úraz? Ako máme postupovať pri uplatnení odškodnenia voči zamestnávateľovi alebo iným inštitúciám? Aké kroky by sme mali podniknúť ako prvé? Odporúčate nám v tejto situácii riešiť vec s advokátom? Vopred Vám veľmi pekne ďakujem za odpoveď. S pozdravom.
Dobrý deň, zrejem máte na mysly pracovný úraz, o ktorom informovala komerčná televízia /kovová konštrukcia spadla/.
Podľa § 195 Zákonníka práce je pracovným úrazom poškodenie zdravia alebo smrť spôsobená pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s nimi náhlym, krátkodobým a násilným pôsobením vonkajších vplyvov . Tvrdenie zamestnávateľa, že si za to mohol sám určite stačiť nebude.
Zodpovednosť zamestnávateľa je objektívna; zamestnávateľ zodpovedá aj vtedy, ak tvrdí, že dodržal predpisy BOZP, pokiaľ sa zodpovednosti nezbaví podľa § 196 Zákonníka práce. Navyše sa nemôže zbaviť zodpovednosti len tým, že zamestnanec porušil bezpečnostný predpis; musel by preukázať zavinené porušenie, riadne oboznámenie s predpismi, vhodný pracovný postup a príčinnú súvislosť, ako aj splnenie jeho povinností v súvislostis týmto pracovným úrazom. Či boli alebo neboli porušené bezpečnostné a v tejto súvislosti hlavne technické predpisy a postupy, Vám uviesť nevieme, lebo ide o veľmi špecifickú oblasť. Úraz predpokladáme, že bude vyšetrovať ako polícia, tak aj prísl. inšpektorát práce, ktoré odporúčam v tejto súvislosti kontaktovať.
Vaša mama ako nezosobášená partnerka nemá automaticky rovnaké nároky ako manželka, najmä pri dávkach zo Sociálnej poisťovne určených manželovi/manželke alebo nezaopatreným deťom. Môže však prichádzať do úvahy náhrada nákladov pohrebu, ak ich hradila, prípadne nárok na náhradu nemajetkovej ujmy podľa Občianskeho zákonníka za zásah do súkromného a rodinného života, ak preukáže skutočný partnerský vzťah a spoločnú domácnosť.
V tejto veci Vám odporúčam advokáta. Ide o technicky aj právne zložitý prípad, kde bude rozhodujúce zabezpečenie dôkazov, komunikácia s inšpektorátom práce, Sociálnou poisťovňou, políciou a prípadné uplatnenie nárokov voči zamestnávateľovi alebo jeho poisťovni.
Dobrý deň, 23. 1. 2026 sa mi stal úraz. Počas prestávky som išiel z fajčiarne a na ľade na chodníku som si zlomil nohu. V práci mi to nechcú uznať ako pracovný úraz. Tvrdia, že sa to stalo počas prestávky. Na mieste boli aj policajti. Nenafúkal som. Dnes alebo zajtra mi chcú dať niečo podpísať. Podľa môjho názoru ide o pracovný úraz. Ďakujem.
Dobrý deň,
ak sa Vám stal úraz cez prestávku, nemôže ísť o pracovný úraz, nakoľko ste práve v tom čase neplnili svoje pracovné úlohy. Pri pracovnom úraze musí byť splnená podmienka uvedená v § 195 ods. 2 Zákonníka práce. Musí ísť o plnenie pracovných úloh zamestnancom alebo v priamej súvislosti s ním.
Podľa § § 195 ods. 1 Zákonníka práce, "Ak u zamestnanca došlo pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním k poškodeniu zdravia alebo k jeho smrti úrazom (pracovný úraz), zodpovedá za škodu tým vzniknutú zamestnávateľ, u ktorého bol zamestnanec v čase pracovného úrazu v pracovnom pomere."
Podľa § 195 ods. 2 Zákonníka práce, "Pracovný úraz je poškodenie zdravia, ktoré bolo zamestnancovi spôsobené pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním nezávisle od jeho vôle krátkodobým, náhlym a násilným pôsobením vonkajších vplyvov."
Z vyššie uvedeného vyplýva, že Váš úraz nebol pracovným úrazom.
JUDr. Milan Ficek
Advokát, zakladateľ advokátskej kancelárie Ficek & Partners
JUDr. Milan Ficek je advokát s viac ako 15-ročnou praxou, špecializujúci sa na trestné právo, najmä na obhajobu v trestnom konaní, trestné oznámenia, výsluchy, väzbu, trestné činy proti majetku a hospodársku trestnú činnosť. V advokácii pôsobí od roku 2010 a je zapísaný v Slovenskej aj Českej advokátskej komore. Ako uznávaný právny odborník pravidelne vystupuje v televízii JOJ v rubrike Právna poradňa a poskytuje právne komentáre aj pre Markízu, TA3 a STVR. Jeho odborné články a vyjadrenia boli publikované v médiách Forbes, Hospodárske noviny a Trend. Pod jeho vedením patrí Ficek&Partners medzi rešpektované advokátske kancelárie na Slovensku.
Vydržanie pozemku – Ako získať „papier“ na pozemok cez súd? #67
Užívate pozemok celé roky, staráte sa oň ako o vlastný, no na liste vlastníctva stále figuruje meno vášho pradeda alebo „nezistený ...
Ako chráni spotrebiteľa zákon #66
Kúpili ste si nový telefón, ktorý prestal fungovať? Alebo vám prišli topánky z e-shopu, ktoré vás tlačia? Nakupovanie je radosť, ale ...